Az Őrségi Nemzeti Park
Az Őrségi Nemzeti Park 2002. március 8-án nyitotta meg kapuit. Teljes területe 43.933 hektár és az 1978-ban alapított Őrségi Tájvédelmi Körzet, az 1976-ban létrehozott Szentgyörgyvölgyi Tájvédelmi Körzet, valamint a Belső-Őrség és a térség határán futó Rába-völgy még természetközeli állapotban lévő területeit öleli fel. Ebből 3.104 hektár fokozottan védett.
Az Őrség egyedülálló természeti értékei.
Az Őrség hazánk különleges, folyók és patakok által formált erdős dombvidéke. Az éghajlata csapadékos, ún. szubalpin klíma. Az éves csapadékmennyiség 700-950 mm között van, emiatt forrásokban, vízfolyásokban gazdag, de a természetes tavak száma alacsony. A Fekete-tó az egyetlen természetes tava az Őrségnek, mert a többi duzzasztás eredménye. Ez sem igazi tó, mindössze 600 négyzetméter, amit nyáron jóformán száraz lábbal is be lehet járni, esős időben azonban süpped. Duzzasztással létrejött tavak a Vadása-, Himfai- és Hársas-tó. Legjelentősebb folyója Rába mely északról határolja a területet, emellett kiemelkedő a Zala (Szala), ami Szalafőtől északra ered és középen szeli át az Őrséget, illetve a Kerka.
A terület legjellemzőbb erdőtársulásai az erdeifenyvesek, melyek miatt "gyántásországnak" is nevezik e vidéket. Az erdei fenyvesek laza lombkorona szintje alatt gyakran alakul ki fajokban gazdag a cserjeszint is, melynek jellegzetes növényei a boróka, a szőrösnyír, a kutyabenge. A fenyvesek mellett gyertyános-tölgyesek, bükkösök gazdagítják a tájképet. Ezeknek az üde erdőknek kora tavaszi színpompás növényei a kakasmandikó, a tavaszi tőzike, a sárga tyúktaréj, a hóvirág, a májvirág, a kék csillagvirág. Ősszel ugyanezen erdőket a sötétkék fecsketárnics és a lila erdei ciklámen tömegei díszítik. A kedvező csapadék és talajviszonyoknak köszönhetően több mint 40 féle láp található ezen a vidéken. Néhány lápon a sokféle tőzegmoha faj mellett a rovaremésztő kereklevelű harmatfű, a vidrafű, a gyapjúsás szép csoportjai is láthatók, de tőzegeperrel és ritka sás fajainkkal is találkozhatunk: pl. szürkés sással, töviskés sással, fekete sással. A lápokat gyakran szőrös nyír és fülesfűz bokrok keretezik.
Az állatvilág sokszínűségére jellemző, hogy a lepkék és a szitakötők közül több olyan faj él az Őrségben és a Vendvidéken, amelynek védelmét nemzetközi egyezmények írják elő. A tiszta vízű patakok, pl. Kerka, Kerca és Zala jellemző faja a folyami kagyló és a folyami rák. A nemzeti park patakjaiban él a körszájúak közé tartozó ritka dunai ingola. Az értékes madárfajok közé tartozik a fekete gólya, a rétisas, és figyelemre méltó számban él itt a darázsölyv. Zárt erdőkben költ a jellegzetes hangú kék galamb és a rejtett életmódot élő kis- és kormos légykapó. Európa legkisebb madarainak, a sárga- és a tüzesfejű királykának országos jelentőségű állományai élnek a nemzeti park fenyveseiben.